Alkolün Erkek Üzerindeki Bilmeniz Gereken Cinsel Etkileri

Çoğu kişiye garip gelse de, alkolün cinsel etkileri oldukça hasar vericidir. Erkeğin cinsel fonksiyonunu zamanla negatif olarak etkilemektedir. Alkolün tüketim zararları erkeklik fonksiyonlarını tahrip etmekte ve hatta sosyal duruşunu etkilemektedir.

Alkolün erkekler üzerindeki cinsel etkileri çok uzak ve hafif gözükmektedir. Erkeklerin çoğunlukla cinsel ilişkiden önce alkol almasının sebebi olarak cinsel dürtüyü artırdığı, daha zevkli hale getirdiği gibi yanlış bir bilgi bulunmaktadır. Burada bazı ufak doğrular olsa da negatif kısmının çok daha güçlü olduğu, eğer cinsel performans ve sağlık isteniyorsa hafife alınmaması gereken bir durumdur. Alkolü savunan kişilerin bilmesi gereken şudur ki, alkolün kısa ve uzun vadede etkileri vardır ve bunlar da kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken kadar ciddidir.

İnsanları alkole çeken şeyler onun inhibisyonu azaltması ve onları rahatsız edici düşünce ve dikkat dağınıklarından uzaklaştırmasıdır. Kendilerini rahatlamış hissediyorlar. Ve bu sadece bir fayda gibi görünüyor. Aynı zamanda, bir erkek eğer fazla alkol alırsa hissetme duyularını da kaybeder. Hatta ereksiyon imkansız hale gelir, uyarılma çok düşer ve uyarma neredeyse işlemez. Ve hareketler, içildikten çok sonra bulantı, baş dönmesi, susama gibi etkileri geçtikten sonra bile düzene girmez.
Alkolün erkeğe cinsel etkileri arasında yüksek oranda bulaşıcı hastalık riski de vardır. Alkollü durumda bir şey düşünülemez ve normal zamanda asla yapılmayacak bir şeye izin verilebilir. Bu korunmasız ilişkiyi de içeren istenilmeyen davranışlar erkeği direkt olarak ölümcül cinsel hastalıklara ya da STD’ye yönlendirebilir.
Alkolün erkekler üzerindeki uzun soluklu etkisi ise çok daha yıkıcı. Libido kaybı, sertleşme sorunu ve boşalma zorluğu gibi etkenler bunların başında gelmektedir. Aslında, cinsel hayatları büyük oranda yıkıma uğrayacaktır. İktidarsız bir erkekten ne bekleyebilirsiniz? Üstelik, araştırmalara göre yoğun alkol tüketimi cinsellik hormonu olan testesteronu da negatif olarak etkilemektedir. Bunun yanında, alkolik olan birisinin çocuk yapma konusunda sıkıntı yaşayacağı da bir gerçektir.
Alkolün cinsel etkileri, tüketim azaltıldığı, bırakıldığı taktirde de normale dönmektedir. Araştırmalar göstermektedir ki, alkolü bıraktıktan bir yıl sonra vücut %50 oranında eski performansına kavuşmaktadır.

 

Share Button