Sperm Sayısını Nasıl Arttırırsınız ?

Çiftlerin çocuk sahibi olamaması son on-yirmi yıl içinde büyüyen bir problemdir. Eskiden bu problem azdı ve son birkaç yıldır su yüzüne çıktı. Çiftlerin yaklaşık %15’i her yıl hamilelik problemi yaşıyor ve çözüme ulaştırılamıyor.
Kısırlık, herhangi bir önlem alınmadan cinsel faaliyette bulunulduğu halde hamile kalınamaması olarak tanımlanır. Uzmanlar tarafından yapılan popüler bir araştırmaya göre ortalama olarak erkeklerin yaklaşık %38’i bu problemden sorumlu, kadınların yaklaşık %52’si bu problemden sorumlu ve olguların geri kalanında ise her iki taraf sorumludur.
Yine de, problemlerin en büyüğü bile olsa teknoloji yenileniyor ve günümüzde her çift için çocuklarını kucaklarına almak mümkün. Bu makale çeşitli çözümler, erkeklerin problemi ortadan kaldırma ve hamile kalınabilme yöntemleri hakkındadır.
1. Sıkı Erkek İç Çamaşırı Giyinmekten Kaçının
İlk önce yapacağınız şey bir alışkanlığınızdan vazgeçmek. Erkekler aşağıda çok fazla ısı oluşumuna neden olacak iç çamaşırları giymeyi bırakmalı. Birçok araştırma ve çalışmalarda belirtildiği gibi, erkeklerin kısa iç çamaşırlar problemlere neden olabilir ve özel bölgede sıcaklığı arttırabilir. Eğer kısa çamaşırları seviyorsanız yine de bir çözüm var, o da ara sıra cinsel organınızı havalandırmanız gerektiği. Bol ya da sporcu çamaşırları gibi diğer tarz çamaşırları seçmek erkekler daha iyi bir fikirdir.
2. Stres Seviyesini Azaltmak
Stres hem kadınlar hem erkekler için belki de en büyük problemdir. Sperm sayısını düşürmek gibi daha yeni problemlere neden olur. Sürekli çalışmak, eğlenmeye vakit ayırmamak, işin tüm enerjiyi ve zamanı aldığı modern zamanda hep olan bir durumdur ve insanlar eğlenmeyi isteseler de buna yetecek enerjiyi bulamıyorlar. Sakin bir kafayla güzel bir uyku çekmek günün stresini azaltmak için tek yapmanız gereken şeydir.
3. Alkol ve Sigaradan Uzak Durmak
Günümüzde erkekler kadar kadınlar arasında da yaygın olan en moda alışkanlıklardan ikisi, sigara ve alkol tüketimidir. Bir çalışmaya göre, sigara içen erkeklerin sperm sayıları içmeyen erkeklere göre %27 daha düşüktür. Aynı şekilde alkol de sperm sayısını olumsuz etkileyen erkek vücudundaki östrojen seviyesini arttırır. Dolayısıyla, bu iki alışkanlıktan uzak durmak vücudunuzun iyileşme yoluna girmesini sağlayacaktır.
4. Düzenli Olarak Egzersiz Yapmak
Tüm vücut sağlığınız ve sperm sayınızın sağlığı için egzersiz yapmak hayatınızın en önemli parçasıdır. Egzersiz vücudunuzu açar ve organlarınızın işlevselliğini arttırır. Düzenli olarak egzersiz yapmak vücudunuzun daha çok sperm sayısına neden olan testosteron hormonu salgılamasına yardımcı olur. Sevdiğiniz egzersizleri yaptığınızdan emin olun ve vücudunuzun izin verdiğinden fazla çalışmaktan kaçının. Bu etkileri tersine çevirir ve testosteron eksikliğine yol açar.
5. Daha Çok ve Daha Sağlıklı Beslenin
Bu iki çelişkili cümlenin neden bir arada olduğunu düşünebilirsiniz. Çok yemeye kaçınılması gereken yağ asidi ve karbonhidrat barındıran atıştırmalıklar da dahildir. Diğer yandan, çokça yeşil sebze, balık, et, yumurta, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeği yediğinizden emin olun. Bu yiyecekler vücut fonksiyonlarınızın daha iyi olmasına yardım eden ve daha çok sperm üretimi sağlayan maddeler bakımından zengindir.
Bunlar sperm sayınızı arttırmak için benimseyebileceğiniz birkaç öneriydi. Bunların dışında, tıbbi tesisler mutlu bir aileye sahip olmanıza yardımcı olacak hem alopatik hem de homeopatik tedaviler sunar.

Share Button