Dağılan Evliliğinizi Ayrılıktan Kurtarmak için 3 Yol

Evliliğinizde bir sıkıntı olduğunu hissediyor ve her şeyi bir arada tutmaya mı çabalıyorsunuz? Bu şaşılacak bir durum değil, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde bile evliliklerin neredeyse yarısı, bu 1 milyon insan demektir, boşanmayla sonuçlanıyor.

Günümüzde her zamankinden daha çok meşgul görünüyoruz ve bu durum gittikçe daha kötü bir hal alıyor. Ailenizin ve onların ailelerinin nasıl yaşadıklarını düşündüğünüzde, onların işe gittiklerini, kalan zamanlarını aileleriyle geçirdiklerini ve basit sosyal aktivitelerle değerlendirdiklerini görürsünüz.

Ancak siz çok daha uzun saatler çalışmak zorunda olmanın yanı sıra, çocuklarınızı spor ve okul aktivitelerine taşımak, iyi bir eş ve sevgi dolu bir ebeveyn olmak zorundasınız. Ancak, bir zamanlar eşiniz için yaşadığınız sevgiyi canlandırsanız ve o özel kıvılcımı geri getirseniz her şey daha iyi olmaz mı?

Aşağıda, evliliğinizi çöküşten kurtarmanız için size yardımcı olacak üç ipucu bulunmakta:

1. Yeniden konuşmaya başlayın
Evliliğinizin ilk günlerinde nasıl sürekli olarak geleceğinize dair hayalleriniz ve arzularınız hakkında konuştuğunuzu hatırlıyor musunuz? Ancak şimdi birbirinizle sadece mesajlaşarak konuşuyor olmanız ya da ev işleri ya da çocukların etkinliklerini düzenlemek için takviminizi düzenliyor olmanız sorunun kaynağı olmakta. Hiç de romantik değil…

Bir çift olarak yeniden birbirinize bağlanmak için meşgul bir ebeveyn ya da stresli kariyerine odaklanmış biri olmaktan çıkıp birbirinize zaman ayırmalısınız. Sadece takılmak ve hayattaki çok daha basit şeyleri konuşmak için kendinize kaliteli zaman yaratmalısınız. Bu sayede ikiniz de üzerinizdeki stresi azaltabilirsiniz.

Bunu başarmanın harika bir yolu da aileden uzakta birkaç randevuya çıkıp geceyi eğlenceli bir şekilde geçirmektir. Bu sayede bir zamanlar sahip olduğunuz romantik bağı yeniden sağlamlaştırabilirsiniz.

2. Tutkunuzu tekrar alevlendirin
Evdeki düzeni idare eden, iyi bir ebeveyn olan ve zor iş hayatını yöneten bir süper kahraman olmaya çalışırken kendinizi eskiden olduğu gibi seksi hissetmeniz oldukça zor.

Bu çok normal bir durum, beyniniz artık ilişkinizdeki tutkudan çok, evliliğinizin lojistiğine yoğunlaşıyor. Her evliliğin inişli ve çıkışlı dönemleri olur, ama sakın romantizmi tamamen gözden çıkarmayın, çünkü romantizm sizi bir çift olarak birbirinize bağlayan yapıştırıcıdır.

Eşinize açık ve dürüstçe konuşabileceğiniz bir zaman dilimi yaratın ve romantizmi nasıl ateşlendirebileceğiniz konusunda birlikte tartışın; en küçük değişiklikler bile evliliğinizi değiştirecek boyutta olabilir..

 

3. Eğer paralel hayatlar yaşıyorsanız profesyonel yardım alın

Bu evliliğinizin büyük bir sorunla karşılaştığının tehlikeli bir işaretidir. Eğer hayatınızın büyük bir kısmı aileniz, meslektaşlarınız ya da arkadaşlarınızla geçiyorsa ve bu anlara eşiniz dahil değilse durup bir düşünün. Mutlu bir evlilik, iki insanın bir araya gelip deneyimlerini, sevinç ve kahkahalarını paylaşması anlamına gelir. Ancak siz veya eşiniz sürekli olarak diğer insanlarla birlikteyse, eşinizi hayatınızın büyük bir bölümünden dışlıyorsunuz demektir.

Bu noktaya ulaştıysanız, profesyonel yardım almanın vakti gelmiş olabilir, zira evliliğinizin tamamen yıkılmasına sadece bir adım uzaktasınız demektir. Evliliğinizi korumak için istekli olduğunuz ve eşinizin de aynı hissettiği sürece, bunu başarmanızda size yardımcı olması için evlilik terapisti veya ilişki antrenörü gibi bir profesyonele danışmanız evliliğinizi kurtarmanıza yardımcı olabilir.

Share Button